Világszerte kedvelt alapanyag a rizs! Ismerjék meg történetét!
A rizs a világ népességének közel felét táplálja, és bizonyos országokban (főként Ázsiában) a napi kalóriabevitel közel háromnegyedét adja. Az eredetileg Indiában, Észak-Indokínában és Dél-Kínában őshonos gabonaféle ma már az egész világot meghódította.
Fehér és barna rizs
Több mint százezer különböző fajtája ismert, mely két alfajra osztható. Az indica-típusú rizsek hosszú szeműek, és sok bennük az amilóz nevű keményítő, mely a főzővizet krémszerűvé sűríti. A japonica-típusú rizsek rövid szeműek és ragadósak, bennük sokkal kevesebb az amilóz keményítő. Ma a legtöbb rizst hántolják, azaz eltávolítják róla a korpát és a csírát, melynek következtében színe fehér lesz, és fényes is. Bár az így kapott rizs nem avasodik, ezért sokkal több ideig eltartható, a barna, hántolatlan és fényezetlen rizzsel szemben kevesebb tápanyagot is tartalmaz.
Rizs világszerte
A rizst igen sokféleképpen elkészíthetjük. Legelterjedtebb módja a vízben való párolás, amikor édes vagy sós jellegétől függően sót és cukrot adunk hozzá. De a különböző rizses ételek a legjobb bizonyítékai, hogy a rizs igen sokféleképpen felhasználható alapanyag, gondoljunk csak az olaszok híres rizottójára, a spanyolok paellájára, vagy a japánok szushijára. De ha már itt tartunk, érdemes azt is tudni, hogy a szushit speciális szushi-rizsből készítik, aminek jellegzetes édes-savanykás ízét a hozzáadott cukor és rizsecet adja.
E két alapanyagnak az ízesítésen túl viszont sokkal fontosabb szerepe is van, ugyanis megölik a rizsszemen található Bacillus cereus nevű baktériumot, amely sokszor még főzés után is továbbél. Mivel a szushit szobahőmérsékleten esszük, csakis ezzel az ízesítéssel válik fogyasztása biztonságossá.
A reform étkezés fontos alapanyaga
De a rizst nemcsak szemes formájában, hanem lisztté őrölve is remekül használhatjuk. A gluténmentes étkezés egyik fontos alapanyaga, de az egészséges és reform táplálkozásban is fontos szerephez jut például tészták készítésekor, vagy az ételek sűrítésénél. Az elmúlt években elterjedt a rizs alapú, tejhelyettesítő italok és krémek gyártása is, melyhez nagyban hozzájárult a világszerte óriási méreteket öltő és folyamatosan növekvő ételallergiák száma.
Ezek kialakulásában nagy szerepet játszik mai rohanó életmódunk is, melynek következtében előnyben részesítjük a gyorsan elkészülő, ugyanakkor valódi tápanyagokat nélkülöző, míg felesleges kalóriákat bőven tartalmazó ételeket, amik a sokféle szintetikus és mesterséges anyagoktól sem mentesek. Mindezek immunrendszerünk gyengüléséhez vezetnek, valamint bélflóránk és emésztésünk felborulásához, mely kiváló táptalajt nyújt a különböző allergiák, élelmiszerallergiák kialakulásához.
A rizs alapú italok és krémek tehát nemcsak a glutén- vagy laktózérzékenyek számára jelentenek remek alternatívát a megfelelő étrend betartásában, de fontos szerepük van a megelőzésben is. Ha ételeink egy részét ilyen alapanyagokkal készítjük el, nemcsak változatosak, de egészségesek is lesznek.
Zsupos Ildikó