Így egyél reggel, hogy jól legyél estig – Tippek az egészséges reggelihez
A nap első étkezése az egészségünk egyik legfontosabb alapköve, amellyel ha ügyesek vagyunk, a napközbeni falásrohamokat és az esti bűnös falatozásokat is kibekkelhetjük. Sokan nem is gondolunk rá, hogy bizony éjszaka is dolgozik a szervezetünk, és így kalóriát is égetünk. (Persze ne gondoljuk, hogy a nagy alvásokkal megúszhatjuk a heti rendszeres testmozgást.) Ahhoz, hogy az éjszakai relax állapot után beindítsuk a rendszert, energiára van szükségünk, amelyet azonban nem mindegy, hogy milyen formában veszünk magunkhoz. Egy tudatosan összeállított egészséges reggelivel azonban az energiaháztartást úgy alapozhatjuk meg, hogy a nap további részében sem fordulunk gyors segítséget adó üres kalóriákhoz.
Ne pörgessük túl magunkat!
A dietetikus ajánlások szerint a reggelinek kell biztosítania a napi energiaszükséglet 20%-át, tehát energiát adó ételektől is roskadozhat a reggeliző tálca. Sokaknak a kávé, a csokoládé, a keksz, a cukros üdítők ugranak be először, amelyek ideig-óráig valóban felpörgethetnek, rendszeres fogyasztásuk mégsem ajánlatos. Gyermek esetében a koffein tartalmú ételek és italok kifejezetten károsak, hiszen a fiatal szervezetet hirtelen és nagymértékben megterhelik. Magunkon is észrevehetjük, hogy a túlzásba vitt koffeinfogyasztás alvászavart okozhat. A gyermekeknél emellett további problémákat is generálhat: hosszútávon koncentrációs- és viselkedési zavarok alakulhatnak ki.
Napindító kávé helyett zöld tea
Hosszú időbe telhet, amíg alvás után felébred a rendszer, de ne gondoljuk, hogy csak kávéval indíthatjuk el a napunkat. Válasszunk helyette egészségesebb alternatívát, például az antioxidánsokban és polifenolokban gazdag zöld teát, amely nem csak az anyagcserét pörgeti fel, hanem a hastájéki zsírpárnák leolvasztásában, sőt még a kalóriaégetésben is hathatós fegyver. Aki extrább élményre vágyik, az próbálja ki az egyre trendibb matcha lattét: a felhasználóbarát zöld tea por és gabonaital vegyítésével, pár csepp agavésziruppal nagyon finom és egészséges reggeliző italt keverhetünk ki magunknak pillanatok alatt.
Legyen a reggeli sokszínű foltja a napunknak
Az állati fehérjék esetében az alacsonyabb zsírtartalmúakat részesítsük előnyben, a szénhidrátoknál az összetett szénhidrátú és magas rosttartalmú változatokat fogyasszuk inkább, a zsiradékoknál a jó zsírokat, vagyis az esszenciális, és a többszörösen telített zsírokat válasszuk. A cukor az agy számára az elsődleges energiaforrás, azonban nem mindegy milyen formában kerül a szervezetbe. A finomított szénhidrát hirtelen vércukor emelkedéshez, majd eséshez vezet, ezért nem tud egyenletes energiát biztosítani. Így a csokoládés croissant és a fent említett csokoládés golyók sajnos nem nyerők. A zabkása viszont jó választás lehet, mert magas fehérjetartalmú, élelmi rostban gazdag, lassan emeli meg a vércukorszintet, és egyenletes energiaellátást biztosít. A bolti gabonapelyhek és müzlik nagy része ?kész átverés?: a reformétkezés illúzióját adja, de hamar lehull a lepel, ha megfordítjuk a dobozt és a hátulján megpillantjuk, hogy a cukor az összetevők első három helyén szerepel. Jobban járunk, ha válogatott alapanyagokból mi magunk készítjük el müzlinket, divatosabb nevén granolánkat. Videoreceptjeink sorában ezúttal egy házi granolát mutatunk meg:
Babiczky-Pfliegel Dóra