Húsvéti készülődés: ismerjük meg a tormát!
Őshazája a mai Oroszország területére tehető, a Kaszpi-tenger környékéről származik, amire német elnevezése is utal: Meerrettich, azaz tengeri retek. Ma is az életerő jelképe azon a vidéken. Meglehetősen igénytelen növény, jó hidegtűrő, így könnyen elterjedt Európa szerte. Elvadulva ártereken, nedves réteken és szántók mellett is előfordul, durva, ráncos, tojásdad, hosszúkás, méregzöld leveleiről könnyen felismerhető.
Vírusölő hatás akár fél napig
Tudományos kutatások szerint a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása mintegy fél napon át tart. Köztudottan intenzív illatát és antibakteriális hatását a benne található kéntartalmú vegyületeknek, a glikozidoknak köszönheti. A mustárolaj fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést, ezen kívül a torma tartalmaz még C-vitamint is. A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet. A népi gyógyászatban nemcsak megfázás ellen, de afrodiziákumként, illetve hólyagfertőzések kezelésére is használták.
Ne csak szilveszterkor és húsvétkor együk!
Hazánkban általában a szilveszteri és húsvéti időszakban kap nagyobb szerepet, amikor is többnyire sült kolbászok, füstölt sonka és virsli kísérőjeként tűnik fel a tányéron. Vétek lenne azonban csak ezen alkalmakra korlátozni a felbukkanását! Mártásokba, krémlevesekbe, salátákra, szendvicsekbe kiválóan felhasználható, de kész főtt ételeket is izgalmasabbá tehetünk vele. Kiváló köretként és frissen reszelve, de tormamártásként is jó ízt kölcsönöz az ételeknek, mivel a reszelt torma jó étvágygerjesztő hatású.
A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják. Akik a torma erős illatát nem viselik el, azoknak a következő trükköt javasoljuk elkészítéséhez: a vékonyan meghámozott tormát nem lereszeljük, hanem papírvékony karikára vágjuk, és úgy használjuk, például szendvicsekben. Mivel kevesebb sejtfal tárul fel így, az illóolajok kevésbé ingerlik a nyálkahártyát, és könnyebben is ehető. A készen vásárolható ecetes tormát nem javasoljuk, mivel szinte minden esetben szintetikus ecetet, nagy mennyiségű cukrot és tartósítószert tartalmaz. Ez a helyzet a majonézes tormával is. Ha megkívánjuk, vegyük a fáradságot, és inkább készítsük el saját magunk!
Jóból is megárt a sok
A torma túlzásba vitt fogyasztása erősen irritálhatja a nyálkahártyát, továbbá ügyeljünk arra, hogy a frissen reszelt torma ne kerüljön a szemünkbe! Ezt elkerülendő egy egyszerű, de alapos kézmosás segíthet. Várandós anyák, vesebetegek nagy mennyiségben ne egyék.
Horváth-Szováti György
életmód-tanácsadó
Ízek és Érzések magazin