Értékes tápanyagok, a bogyós gyümölcsök
Az úgynevezett antioxidáns anyagok nagy szerepet játszanak sejtjeink épségének megőrzésében, az öregedési folyamatok lassításában, a szervezet saját anyagcsere folyamatainak melléktermékeként létrejövő, valamint a környezetből bekerülő károsító anyagok (szabadgyökök) semlegesítésében. A szabadgyökök nagy reakcióképességű, ingatag molekulák, melyek stabilizálódásához egy másik elektron szükséges, amelyet szervezetünk ép sejtjeiből próbálnak felvenni. Az antioxidánsok azok a szervezetet védő anyagok, amelyek saját elektronjaik feláldozásával semlegesítik a szabadgyököket. Egyre több kutatás igazolja, hogy komoly szerepük lehet a gyulladásos és daganatos betegségek megelőzésében. A bogyós gyümölcsök már kis mennyiségben történő fogyasztása is hatékony segítség lehet számos daganatfajta elleni küzdelemben. A héjukban és húsukban lévő flavonoidok – vízben oldódó növényi festékanyagok ? segítenek az antioxidáns-vitaminoknak- és enzimeknek a szabadgyökök elleni védelmi rendszer kiépítésében. Jelenleg körülbelül nyolcezerféle flavonoidot ismerünk.
Ismert és kevésbé ismert fajták
A rövidebb szezonú bogyós gyümölcsök különösen értékesek. Vannak jól ismert, kereskedelmi forgalomban évente megjelenő, és kevésbé ismert, de annál hasznosabb és különlegesebb fajták is. A földieper, a málna, a piros- és a feketeribizli, a meggy, a feketeszeder, a kék áfonya, a csipkebogyó, vagy a kékszőlő, szezonjában mind könnyen beszerezhető a piacon. De érdemes megismerkedni a boltokban ritkábban vagy szinte soha nem kapható különlegességekkel is, mint pl. a feketebodza, a galagonya, a kökény, az erdei szamóca, a berkenye, a som vagy a homoktövis bogyó. Ezeket a ritka és értékes gyümölcsöket inkább szörp, lekvár, zselé, ivólé formájában vásárolhatjuk meg, illetve nyár derekán és kora ősszel erdei sétákon magunk is szedhetünk belőlük.
A feketeribizlinek, vagy a népnyelv szerint a köszvénybogyónak, magas pektintartalma miatt feldolgozás után is megmarad C-vitamintartalma. Rendkívül jól fagyasztható, dzsemnek és szörpnek is nagyon finom.
A szeder, a kökény, és az eper immunerősítő, vértisztító, gyulladáscsökkentő, daganatellenes hatású. A som C-vitamintartalma sokszorosa a citroménak. Lekvárja egyedülálló magyar termék, hungarikum. A csipkebogyót szárítva gyógyteaként is fogyasztjuk, illetve a belőle készült pikáns lekvárt, a hecsedli lekvárt is, ami főleg a pilisi térség specialitása.
A galagonyabogyónak és a fekete berkenyének értisztító, vérnyomáscsökkentő hatása van, szívműködési zavarok esetén különösen ajánlottak.
A kék áfonyát a nemzetközi szakirodalom a legmagasabb antioxidáns tartalmú gyümölcsként emlegeti,
A homoktövis, ez a fanyar, narancsszínű, ovális alakú bogyó számos természetgyógyászati készítmény alapanyaga. A húsából és magjából készült olajat gyulladások ellen, pl. gyomor- és nyombélfekély kezelésében is használják.
A sötétkék és lila színű bogyósok, mint pl. az áfonya, vagy a feketeszeder, a legmagasabb ORAC értékkel rendelkező gyümölcsök. Az ORAC (Oxygen Radical Absorption Capacity) szám azt jelzi, hogy egy élelmiszernek milyen erős az antioxidáns kapacitása. A szederbogyó felépítése, a málnához hasonlóan, több, kisebb kerek egységből áll össze. Mindegyik apró gömbnek van magja és héja, ezért magas rosttartalommal rendelkezik. A benne lévő antocianin nevű festékanyag segít megőrizni a szem és az érrendszer egészségét. Az áfonya és a szeder is jól fagyasztható, érdemes szezonban nagyobb mennyiséget eltenni belőlük, hogy a téli hónapokban is élvezhessük őket.
A kékszőlő héjában található resveratrollal sok kísérletet végeznek, és úgy találják, hogy jelentős fegyver lehet a rosszindulatú tumoros betegségek megelőzésében.
És íme, egy fenséges panna cotta recept az Ízek és Érzések magazin ajánlásával, amelyhez epret és fekete ribizlit használtunk fel:
Feketeribizlis-epres panna cotta – Ízek és Érzések
Mezei Elmira
Ízek és Érzések magazin