Az örök élet forrása ? Ismerjük meg a joghurtot közelebbről!
A joghurt keletkezését több legenda is őrzi. A keresztény hagyományok szerint a joghurtot Isten küldte Ábrahámnak, aki rendszeresen ette, és ennek köszönhetően 175 évig élt. Az ókori görögöknél említett mézzel kevert étel, az oxygala volt a mostani, úgynevezett görög joghurt őse. Maga a joghurt szó török eredetű, és egy 11. századi írásban említik először mint a nomád törökök ételét. Sokáig azonban nem nyerte el méltó helyét táplálkozásunkban ez a sok szempontból előnyös eledel.
A joghurt modern kori ismertsége és elterjedése Ilja Mecsnyikov tudósnak köszönhető, aki az 1900-as évek elején folytatott kutatásokat, és bebizonyította ennek a savanyított tejterméknek számos jótékony hatását. Innentől már egyenesen ívelt felfelé a joghurt karrierje, egészen addig, hogy ma talán az egyik legtöbb formában és ízben található étel az élelmiszerboltok polcain.
A joghurt jótékony hatásai
Ennek a csodaételnek számos pozitív tulajdonsága van: kitűnő fehérje-, kálcium-, B6-, B12- és D-vitamin-forrás. Rendszeres fogyasztása csökkenti a vastagbélrák, és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, normalizálja a vérnyomást és a vér koleszterin szintjét. Emésztése nem terheli meg különösebben a szervezetet, ezért nyáron különösen ajánlott, hiszen a nagy melegben könnyű és hűsítő hatású. Fontos még, hogy kevés kalóriát tartalmaz, és felgyorsítja a zsír anyagcseréjét, így segít megszabadulni a zsírpárnáktól.
Joghurtot akár a laktózérzékenyek is ehetik, mivel a tejcukor jelentős része a fermentálás folyamán tejsavvá alakul, így ezt a hűsítő finomságot számos laktózérzékeny szervezete tolerálja, illetve egyéni érzékenység alapján dönthető el, hogy beilleszthető-e az étrendbe.
A joghurt a konyhában…
A joghurtnak ezer arca van: legyen szó levesekről, mártásokról, pácokról, salátaöntetekről vagy akár desszertekről, bármelyik esetben kitűnő alapanyag. Nemcsak tehéntejből, de juh-, kecske-, sőt, egyes népek tevetejből is készítik. De létezik tejmentes alapanyagokból is, mint például szójából, rizsből, olajos magvakból, kókuszból vagy akár kenderből. További előnye, hogy a joghurtos receptek nagy része könnyen és gyorsan megvan, sok esetben főzés nélkül.
A következő oldalakon ennek a csodálatos készítménynek az édes oldalát mutatjuk be: könnyű, nyári desszerteket ajánlunk!
… és a konyhán túl
Hol vehetjük még hasznát a joghurtnak? A szépségápolásban és az evőeszközök tisztításban, mondjuk így:
- Készítsünk arcpakolást! Keverjünk össze 1 csésze sűrű, zsíros joghurtot 3 csepp mandula- vagy olívaolajjal és 1 evőkanál mézzel. Vigyük fel egyenletesen a megtisztított arcbőrre, majd 20-30 perc után öblítsük le langyos vízzel. A joghurtban található tejsav segít lehámlasztani a bőr legfelső, elhalt rétegét, így tisztítja az arcot, sőt, enyhíti a felületi ráncokat.
- Joghurttal kitűnően megtisztíthatjuk sárgaréz eszközeinket, díszeinket. A portalanított felületen oszlassunk el egy kevés joghurtot, majd szappanos vízzel mossuk le, és tiszta pamut anyaggal fényesítsük ki a megtisztított tárgyakat.
Sarlós Zsuzsa
Ízek és Érzések magazin
www.izekeserzesek.hu
MAGAZINAJÁNLÓ:
Keressék az Ízek és Érzések magazin legújabb lapszámát!
A tartalomból: Könnyű, joghurtos desszertek ? 6 nyári kedvenc külföldről ? Hűsítő alapanyagok a konyhában ? Kímélő fogások gabonakrémekkel ? Útravaló finomságok gyerekes nyaraláshoz ? Ételek endometriózis esetére ? Nyári étrend az izzadás csökkentésére ? Allergia és keresztallergia: mire figyeljünk nyáron!
Előfizetőinknek különleges mustárokkal kedveskedünk!