Amikor nem lehet gyümölcsöt enni
A fruktóz felszívódásának zavara (malabszorpció)
Malabszorpció esetén a zavar hátterében általában a fruktóz felszívódását segítő GLUT-5 fehérje hiánya áll. Ez az eltérés speciális diéta mellett idővel képes rendeződni, és az emésztés helyreáll. Némi diétaszabadságot nyerhetünk egy speciális enzimkészítmény használatával. Ebbe a betegségcsoportba tartozik az örökletes szacharáz enzim hiánya is, melyet a fruktózból és glükózból álló szacharóz nevű kettős cukor bontásának zavara jelzi. Mivel ez az enzimhiányos állapot nem múlik el, a beteg folyamatos diétát igényel. A fruktóz felszívódási zavarának jele lehet a fruktóztartalmú ételek fogyasztását követő hasfájás, puffadás, hasmenés, korai teltségérzés, valamint fáradtság, fejfájás, feszültség, frontérzékenység, vérszegénység és izomgörcsök.
Fruktózintolerancia
Erről az örökletes betegségről akkor beszélünk, ha a májban lévő fruktóz-1-foszfát-aldoláz enzim nem termelődik. Jellemző tünetei az anyatejes táplálás után, a hozzátáplálás megkezdésekor jelentkeznek. A fruktóztartalmú ételek fogyasztását követően hányás, görcsök, alacsony vércukorszint, tudatzavar lép fel. Kezeletlen esetben májkóma is bekövetkezhet. Fruktózintolerancia esetén egész életen át tartó, szigorú fruktóz és szacharóz mentes étrendre van szükség.
Megoldás: a diéta
Az étrend lényege a fruktóz és a szacharóz minimálisra történő visszaszorításában rejlik. A diéta személyre szabott, mivel a toleranciahatárok változóak. Beállítását panaszmentességig tartó kísérletezés előz meg. Malabszorpció esetén a napi megengedett fruktózbevitel 0-100 g között mozog, míg az intoleranciásoknál ez az érték csupán 0-6 g. Segítségképpen szükség van étkezési napló vezetésére, valamint fruktóz egyenérték táblázatra. A táblázatban azt tüntetik fel, hogy az adott nyers élelmiszerből mekkora mennyiség tartalmaz 1 g fruktózt.
Kerülendő élelmiszerek közé tartozik: háztartási (nád-, répa-) cukor, fruktóz, méz, agavészirup, juharszirup, alma, körte, fekete áfonya, fekete ribiszke, naspolya, birsalma, füge, szőlő, őszibarack, banán, gránátalma, mangó, ananász, cseresznye, meggy, dinnyék, mandarin, narancs, csipkebogyó, aszalt gyümölcsök, hagymák, bolti gyümölcs- és zöldséglé, levesporok, ételízesítők, salátaöntetek, majonéz, ketchup, pácolt és füstölt áru, üdítők, szörpök, energiaitalok, alkoholok nagy része, mézzel bevont olajos magvak, lekvárok, ízesített tejdesszertek és joghurtok, édességek, édes péksütemények, édes reggeliző pelyhek, egyes étrend-kiegészítők, felvágottak és konzervek nagy része, késztermékek többsége.
Kis mennyiségben ehető: grépfrút, szeder, piros ribiszke, szilva, sárgabarack, kivi, eper, málna, egres, citrom, papaya, cékla, sárgarépa, káposzta, sütőtök, petrezselyemgyökér, burgonya, sűrített paradicsom.
Szabadon ehető: szőlőcukor, malátacukor, xylit, eritrit, sztívia, rizsszirup, kenyerek, sós péksütemények, lisztek, tészták, natúr gabonák és gabonapelyhek, keményítők, húsok, halak, natúr tejtermékek, olajos magvak, kókusz, tojás, állati zsiradékok, gomba, lencse, bab, zöldbab, uborka, paprika, cukkini, padlizsán, zeller, spárga, karfiol, savanyú káposzta, saláta, paraj, sóska, borsó, retek.
Érdemes a zöldségeket, gyümölcsöket párolt formában készíteni, úgy csökkenthető a fruktóztartalmuk. Bolti élelmiszer-vásárlás esetén pedig mindig ellenőrizzük az összetételt!
Bajor Zsuzsanna
dietetikus, egészségfejlesztő