Adzuki bab: egy értékes hüvelyes
A száraz hüvelyesek már évezredek óta az emberek alapvető táplálékai közé tartoznak. Nagyszüleink asztalán szinte hétről hétre helyet kaptak ezek a rendkívül tápláló, finom és olcsó élelmiszerek. Hazánkban a zöldborsó, a sárgaborsó, a lencse és a szárazbab a legelterjedtebb, de ezeken kívül még számos fajtájuk ismert (például csicseriborsó, szójabab, mungóbab stb.), amelyek már itthon is használatosak.
Miért olyan értékesek?
Kiváló tulajdonságaik közül elsőképpen a magas fehérjetartalmukat érdemes említeni, melyben nagyon hasonlítanak az állati eredetű komplett fehérjék összetételéhez. Proteinjeik biológiai értékét fokozhatjuk, ha megfelelő alapanyagokkal kombinálva esszük, így teljes értékű táplálékot juttatunk be szervezetünkbe. Ezt a tápértékben való kiegészítést nevezzük komplettálásnak. Jó minőségű fehérje-összetételt adnak a magvak, a hüvelyesek, a gabonák, a tejtermékek és a zöldségfélék különböző párosításai. Erre elsősorban a vegetáriánus étrendűeknek kell figyelni, akiknek a hüvelyesek jelentik a fő proteinforrást, de ajánlott élelmiszernek számítanak kisgyermekek, kismamák, sportolók és idős emberek számára is.
Magas rosttartalmuk talán mindannyiunk előtt ismeretesek, hisz fogyasztásuk kisebb nagyobb mértékű puffadással, gázképződéssel jár. Felhasználásuk előtt hosszú ideig tartó áztatással, valamint megfőzve, és szitán áttörve ezek a tünetek enyhíthetők. Néhány fűszer, mint például rozmaring, ánizs, kömény, koriander, kurkuma vagy citromfű, hozzáadásával is könnyíthetjük emésztésünket.
E kellemetlenséggel szemben viszont rostanyagai számos jótékony hatással rendelkeznek. Rendszeres fogyasztásuk segíti a vérnyomás normalizálását és a koleszterin ürülését a szervezetből, ezzel csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. Lassú felszívódásuk miatt mérséklik a vércukorszint hirtelen megemelkedését és ingadozást, ez által enyhítik a cukorbetegek panaszait is. Az emésztés serkentésével megszüntetik a székrekedés okozta nehézségeket.
Magas vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalmuk miatt a daganatos betegségek, az érelmeszesedés és az Alzheimer-kór megelőzésében is fontos szerepet tulajdonítanak nekik.
Zsírt minimálisan vagy egyáltalán nem tartalmaznak, és teljesen koleszterinmentesek. Rendkívül fontos alapanyagoknak számítanak a cöliákiások (lisztérzékenyek) diétájában is, hisz a belőlük készült lisztek, lisztkeverékek teljesen gluténmentesek.
Ismerjük meg az adzuki babot!
Az adzuki bab már évezredek óta meghatározó eleme a kínai, a koreai és a japán konyhának. Itthon általában a vörös színű fajtájával találkozhatunk. Édeskés ízét sokszor kiemelik, sőt egyes távol-keleti desszertekhez töltelékként is felhasználják. Hordozza a babok olyan kiváló tulajdonságait, mint az inzulin és vérnyomás szabályozás, valamint a koleszterincsökkentés. A keleti gyógyászat szerint természetes gyógyítója lehet külsőleg babpasztaként a mumpsznak és bizonyos bőrgyulladásoknak, belsőleg pedig vizenyőknek, hasmenésnek, elhúzódó menstruációs vérzésnek és vesegyulladásnak is.
A konyhában igen sokrétűen felhasználható. A többi babféléhez hasonlóan leveseket, egytálételeket, salátákat és pürét is készíthetünk belőle. De, ha elég bátrak vagyunk, desszertekhez is kipróbálhatjuk.
Mi most egy adzuki babos, szárzelleres egytálételt ajánlunk neked, melynek elkészítését itt nézheted meg:
Adzuki babos, szárzelleres egytálétel az Ízek és Érzések magazin ajánlásával
Cikk: Bajor Zsuzsanna
dietetikus, egészségfejlesztő
Ízek és Érzések magazin
Recept: Babiczky-Pfliegel Dóra
Ízek és Érzések magazin