A rozmaringról
Érdekesség: Az ókori görögök hittek abban, hogy a párna alá rejtett rozmaringág megóv a rémálmoktól, az ártó szándékú szellemektől, és jó alvást biztosít. Ezen kívül a kis zöld növény a tornác fölé lógatva távol tartja a tolvajokat, megtartja a házban az egészséget. A görög tudósok, mind az őket utánzó diákok előszeretettel hordtak rozmaringágakat a hajukban – javítandó a szellemi teljesítményüket.
A molyokat és az egyéb lepkeféléket is távol tartotta a rozmaring, épp ezért a száradó ruhákra is gyakorta terítettek rozmaringágakat, hogy a ruha magába szívja a növényben rejtező illóolajat, és így védettséget nyerjen a kártevők ellen, s nem mellesleg remek illatra tegyen szert.
Magyarországon a legenda szerint Árpád-házi Szent Erzsébet gyógyult meg a rozmaringnak köszönhetően. Állítólag a megbénult királynőt egy remete ápolta, aki rozmaringos borral dörzsölte naponta a végtagjait. Ennek a legendának a hatására vált ismertté a középkorban a ?magyar víz? és annak gyógyító hatása.
A hűség jelképévé is vált a sok évszázad alatt. Sok esetben viselt a menyasszony rozmaringkoszorút, ami a hűség mellett a szeretetet és a barátságot is jelképezte.
Konyhában: Leggyakrabban húsokhoz használjuk. Legjobban a báránnyal harmonizál, de a csirkétől a marháig bármilyen húshoz érdemes adni. A raguk mellett az egyben sült húsok fűszerezésére, pácolására is alkalmas, de gyakorta használjuk zöldségekből készített levesek, főzelékek, salátát ízesítésére is. A csokor részét képező kakukkfű, petrezselyem és babérlevél mellett a majoránna, a bazsalikom, a zsálya, az édeskömény, a tárkony és a borsikafű is jó partnerei a rozmaringnak.
Füstöltarjás rozmaringos krumplileves
Hozzávalók:
füstölt tarja 25 dkg
krumpli 1,5 kg
húsleves alaplé 2l
sárgarépa 6db
hagyma 2 fej
fehérbor 2dl
rozmaring
babérlevél
tejszín 2dl
créme fraiche vagy tejföl
vaj
olívaolaj
só, fehérbors
Vajban és olívaolajban megpirítom a fölaprított a hagymát. Hozzáadom a fölkockázott a szalonnát a krumplit és a répát. Kicsit összepirítom majd felöntöm a fehérborral. Párolom egy keveset majd az alaplevet és a tejszínt is hozzáöntöm. Ha több levet szeretnénk akkor még vízzel pótoljuk. Hozzáadom a fűszereket és lassú tüzön addig főzöm míg a krumpli megpuhul. A végén créme fraiche-el behabarom.
Béterv – parfümséf
Biró Botond Boldizsár
+36 30 2737532
info@beterv.hu
www.beterv.hu