Őszi gyógynövények az ételekben ? Nem mindennapi, egészséges alapanyagok
Az október és a november bár hűvös hónap, mégis kellemes idővel szokott megajándékozni bennünket. Ilyenkor lehetőségünk adódik nagyokat sétálni az erdőben, a lehullott fallevelekkel szórakoztatni a gyerekeket, vagy éppen gyógynövényeket gyűjtögetni, melyekből aztán ízletes teákat készíthetünk. Bár kétségtelen, hogy egy forró gyógynövényes ital igazán jól tud esni egy-egy ilyen kirándulás után, a közösen gyűjtött kincsekből érdemes kipróbálni alábbi receptjeinket is, melyek izgalmas oldalukról mutatják be erdőink-mezőink értékes alapanyagait. De mielőtt élvezettel kóstolgatnánk a valóban nem mindennapi ízeket, ismerjük meg az egyes növényeket és a szervezetünkre gyakorolt jótékony tulajdonságaikat is!
Kökény
A kökény a szilva egyik rokona. Ezzel a tövises cserjével leggyakrabban hegyvidékeken, erdőszéleken találkozhatunk. Igen gazdag természetes flavonoidokban, melyek nagyban hozzájárulnak immunrendszerünk védelméhez, emellett ismert vérnyomáscsökkentő, vértisztító hatása is, sőt, fogyókúrák esetén is előszeretettel alkalmazzák tea formájában. Virága hashajtó, termése pedig hasfogó hatású.
Kökényes-almás pite
Elkészítési idő: 2 óra
Hozzávalók kb. 15 szelethez:
a pitetésztához:
- 20 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
- 10 dkg zabpehelyliszt
- 10 dkg kukoricaliszt
- csipetnyi só
- 1 késhegynyi szódabikarbóna
- 1,5 dl víz
- 1 dl szűz olívaolaj
- 1 evőkanál méz
- 1 evőkanál szűz olívaolaj
a töltelékhez:
- 2 bögre dércsípte kökény
- 2 evőkanál darált dió
- 2 evőkanál búzacsíra
- 2 evőkanál méz
- 80 dkg édes alma, vékonyra szeletelve
- 1 kiskanál őrölt fahéj
- 3-4 evőkanál finom szemű zabpehely
a tepsi kenéséhez:
- kókuszzsír
A tésztához a háromféle lisztet a sóval, a szódabikarbónával és a vízzel kevert olajjal összedolgozzuk, majd közepesen kemény tésztát gyúrunk belőle. Két cipóra osztjuk, és pihentetjük. Közben a kökényt egy kevés vízben feltesszük főni, majd óvatosan áttörjük, de vigyázzunk, a magok maradjanak épek, mert a belsejük mérgező. A kökényt a darált dióval, a búzacsírával és a mézzel összekeverjük. Az almaszeleteket a fahéjjal meghintjük. Pihentetés után az egyik tésztacipót kinyújtjuk, és a kókuszzsírral kikent tepsibe fektetjük, meghintjük zabpehellyel, és az almát egyenletesen ráterítjük. A mézes kökényt az almára kenjük, majd a pitetészta másik, kinyújtott felével óvatosan beborítjuk. A mézet az olívaolajjal összekeverjük, és a tetejét megkenjük vele, villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben megsütjük.
Csipkebogyó
Az egyik legismertebb őszi gyógynövényünk, sokan gyűjtik és szárítják maguk, hogy télen ízletes és egészséges teát készítsenek belőle. A rózsafélék családjába tartozik, népiesen ? többek között ? csipkének, hecsedlinek és bicskének is hívják. Legfontosabb hatóanyaga a C-vitamin, mely nagyban támogatja immunrendszerünk megfelelő működését, emellett erősíti a vérerek falát, segíti az oxidációs folyamatokat, valamint a csontok erősödését és szilárdságát. Található még benne A, B1-, B2-, P- és K-vitamin is.
Csipkebogyóleves
Elkészítési idő: 20 perc + az áztatás
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 bögre csipkebogyó
- 3 dl víz
- 8 dl vaníliás szójatej
- 4-5 evőkanál csipkebogyólekvár
- 1-2 evőkanál kókuszvirágcukor
- 2 kiskanál kukoricakeményítő
A csipkebogyót egy éjszakára vízbe áztatjuk, majd leszűrjük, és így csipketeát kapunk. A szójatejet a lekvárral és a cukorral nem túl forróra melegítjük. Közben a keményítőt a hideg csipketeában simára keverjük, és lassanként a meleg szójatejhez adagolva besűrítjük vele. Levesbetétnek a csipkebogyót tesszük a levesbe.
Borbolya
A kökényhez hasonlóan tövises cserje, ám kevésbé ismert. A sóskafélék családjába tartozik, számos fajtája létezik, nagy részüknek a termése ehető. A csipkebogyóhoz hasonlóan igen gazdag C-vitaminban, antibakteriális és gombaölő hatású. Teája görcsoldó, így gyomor-, epe- és májbántalmakra sokan alkalmazzák. Ajánlott meghűléses megbetegedések esetén is, illetve hashajtó tulajdonsága is ismert.
Borbolyás tápiókapuding
Elkészítési idő: 35 perc
Hozzávalók 4 személyre:
- 2 dl kókusztej
- 1 dl rizstej
- 1 evőkanál vaníliás cukor
- 2-3 evőkanál tápiókaszirup
- 10 dkg tápiókagyöngy
- 1 dl víz
- 20 dkg borbolya, pépesítve
A kókusztejet a rizstejjel felforraljuk, majd a vaníliás cukrot, a tápiókaszirupot és a -gyöngyöt hozzáadjuk. Kevergetés közben, kb. 30 perc alatt puhára főzzük. Amikor a folyadékot felszívta, és a félbevágott gyöngyök közepén még mindig látható fehér pont, a vizet ráöntjük. Akkor van kész, ha a gyöngyök teljesen átfőttek, és puding állagú lesz, ekkor félretesszük kihűlni. Azután a borbolyapéppel felváltva rétegezzük.
Ízek és Érzések magazin
www.izekeserzesek.hu